5. Neděle v době postní

Kaple sv. Jiří

Kostelík sv. Jiří, čili jak se všeobecně odedávna nazývá >>Moravská kaple<<, dlužno míti za nejstarší v Litovli, ovšem nikoliv v nynější podobě. Jak známo, byl vystavěn pány z Vlašimi pro příslušníky vyznání kališnického, ze kterého povstala v Litovli bratrská sekta. Karlem starším z Vlašimi byl zde již roku 1472 ustanoven český kazatel.

Stavba kostelíka sv. Jiří jest po stránce architektonické velmi cenná a zajímavá, jelikož se nám dodnes uchovala v původní podobě pozdní gotiky. Má síťovou klenbu se značně sploštělými žebry, z nichž první a poslední svorník měl tvar znaku erbovních pánů z Vlašimě a znak města Litovle. Po obou stranách bylo malováno 17 znaků šlechtických.

V hrobce pod kostelíkem pochovávali se význačnější a zámožnější občané, tak jako v kostele u sv. Marka měli svoji hrobku hodnostáři, učitelé a faráři.

P. Miroslav Bambuch dne 15. 10. 2017

Napsali a řekli o kapli: